Trilopark v Praze

3. 11. 2018

Sychravé počasí přímo vybízí ke kreativním aktivitám. Samozřejmě doma se toho dá dělat také hodně, ale co takhle vyrazit za nějakým tím dinosaurem nebo trilobitem? Bez doporučení a jen čirou náhodou jsem tentokrát narazila na webovou stránku Trioparku v Praze a návštěvu výstavby "Nelítostný pravěk" vřele doporučuji. Je však třeba rezervace, jedná se o poměrně malý prostor.

Vzhledem k tomu, že naše skupinka byla velmi početná, byli jsme rozděleni na dvě části. Zatímco první skupina absolvovala naučnou část výstavy (1h), my jsme vyrazili do Dinosauří dílničky (1h). A pak jsme si to samozřejmě vyměnili.


Musím říct, že dokonce i tříletý kluk si Dinosauří dílničky opravdu užil. Nejprve každé dítě dostalo vlastní sádrový odlitek (lebka dinosaura či jiného zvířete a nebo trilobit) a podle své fantazie si jej na místě samo vybarvilo. Hotový výrobek si každý odnesl domů.


Malí následně paleontologové opatrně odkryli v písku zahrabanou kostru dinosaura (model dinosaura rodu Deinonychus v životní velikosti).


Do rukou se dětem dostaly i skutečné zkameněliny. Vibrační jehlou děti "dobývají" zkamenělinu z kamene. Každé dítě si odneslo jeden kamínek na památku.


Každé dítě si také udělá vlastní odlitek trilobita, který si rovněž odnese domů.


Těm nejmenším samozřejmě pomůže ochotný pracovník Trioparku (zde pan Ladislav Zedník)


Formu s nalitou sádrou je třeba "proklepat" aby se sádra dobře rozlila do všech míst a zároveň aby zmizely vzduchové bubliny. Ani klepání se nesmí ale přehnat, nebo odlitek praskne.


Další část interaktivní výstavy byl hodinový výklad o pravěku. Prvních zhruba 30 minut děti seděly, poslouchaly výklad a prohlížely si u toho jednotlivé exponáty (trilobity, zuby žraloka, zuby dinosaurů, zub mamuta atd.), které mezi dětmi kolovaly. Pozornost těch nejmladších zajistila také vybalená svačina :)


V krabičce je zub dinosaura.Druhá část výkladu se odehrála před vystavenými exponáty. Dalších 20 minut výkladu jsme však my už nezvládli a tak jsme se v tichosti vytratili na oběd.
Používá technologii služby Blogger.