Cyklistické začátky

10. 3. 2019

První kolo (myšleno opravdické kolo s pedály) jsme pořídili půl roku před třetími narozeninami (jaro 2018). Při výběru jsme nejvíce zvažovali odlehčená kola FROG (14, cca 8 tisíc, 6.3 kg), WOOM (14, cca 8 tisíc, 5,1 kg), BELTER (16, cca 12 tisíc, 5,6 kg). V obchodě, kde jsme chtěli kolo vyzkoušet, se však ukázalo, že Vojta je na všechny výše uvedená kola ještě moc malý. A tak jsme pořídili BMW Kidsbike (12, cca 8 tisíc, 8 kg).


Zhruba rok jeden rok před usednutím na kolo Vojta jezdil na dvoukolovém odrážedle a proto od začátku nebyl problém s rovnováhou. Nicméně Kidsbike je přeci jen trochu těžší kolo a v době, kdy Vojta na kolo usedl, vážil sám zhruba 14 kg. Sice neměl problém i tak "těžké" kolo hned první den rozjet, nicméně nemusí to tak být u všech dětí.


Od začátku jsme brala Vojtu na tréninky - on jel na kole, já vedle něj běžela. Trase vedla první měsíce z mírného kopce (maximálně po rovině) a zpět do kopce jsme vyjeli autobusem.


Zpočátku bylo reálné ujet za dopoledne / odpoledne sotva 3 km a to ještě s několika delšími přestávkami na svačinu nebo na hraní na hřišti.


Prvotní nadšení ze společných výletů na kole mě motivovalo k nákupu tažného zařízení Follow me. Nicméně zpětně toto rozhodnutí hodnotím jako spíše unáhlené. Mohli jsme sice s ani ne tříleťákem vyrazit na 12km výlet, nicméně Vojta začal odmítat šlapat. Raději se vozil za mámou.


Po zimě (jaro 2019) jsme proto změnili taktiku a začali jezdit bez tažného zařízení. Vojta zesílil a brzy dokázal šlapat i do mírného kopce. Nicméně ne vždy se při jízdě smál :)


Letošní brzké jaro (únor / březen) je kolu nakloněn a tak vyrážíme na hodinové výlety na kole hned po školce. A jako na začátku máma vedle kola běhá. Dnes už klidně 5- 7 km s jednou větší pauzou na svačinu. A začínáme přemýšlet o větším kole.
Používá technologii služby Blogger.