Druhé velké kolo

8. 4. 2019

První šlapací kolo nám vydrželo rok (od 2,5 do 3,5 let). Asi by na něm Vojta mohl jezdit i déle, ale rozhodli jsme se dopřát mu větší kolo. Hlavně proto, aby se nekrčil a jezdil rychleji a bezpečněji. Rozhodovali jsme se mezi několika variantami, nakonec převážilo doporučení od známého na kolo Offspring all 16 (canyon). Důvodem byly zejména kotoučové brzdy a malá přehazovačka, která významně usnadní jízdu do kopce (dítě nemusí přehazovat, převod se upraví sám podle šlapání).


Vojta se opravdu rozjel na novém kole výrazně rychleji a vyjede samostatně i menší kopečky, do kterých jsme ho dosud museli podporovat. A nejen to, s kotoučovými brzdami bezpečně zastaví i v kopci prakticky na místě (s předchozím kolem se nám totiž párkrát stalo, že brzda nesplnila svou funkci a Vojta několikrát naboural do překážky - dlužno však dodat, že se nikdy nenaučil brzdit pomocí torpéda a používal jen přední brzdu).


Samozřejmě ani s přehazovačkou Vojta nevyjede všechny kopečky sám :) ale je to podstatně lepší. A naše výlety se protáhly na 10km (odpoledne po školce) a 20 km (celodenní výlet).

A jaké má naše nové kolo nevýhody? 

Kvůli pevné ose na předním kole se nedá používat společně s tažným zařízením Follow me, které jsme si před rokem pořídili. Podle informací od výrobce, které jsme samozřejmě zjistili až po zakoupení kola, se navíc kolo nedá používat ani s jakýmkoli jiným tažným zařízením. Z tohoto důvodu Vojtovi skončila možnost nechat se v případě nouze vytáhnout do kopce od mámy (táta do kopce nikdy netahal, protože i on má kolo nekompatibilní s Follow me …...).

A tak Vojta musí od března 2019 šlapat sám. Sice mi to nejprve dost vadilo, ale třeba to nakonec bude lepší cesta, jak ve Vojtovi probudit pravé cyklistické nadšení. Každopádně zatím absence tažného zařízení vyžaduje důkladnější plánovaní trasy včetně ústupové varianty vlakem a metrem, což v případě výletu v sestavě máma - syn není zrovna pohodlné. Ale dá se to zvládnout :)
Používá technologii služby Blogger.