1000 miles den třináctý

12. 7. 2019


Mile den třináctý. Začínáme druhý týden. Ráno nakupujeme jogurty a pečivo a opouštíme Gelnicu. Nejprve jde cesta skoro po rovině, ale jakmile zajdeme do lesa, a svah se začne zvětšovat. Nahoru na hřeben je to dlouhých 7 km, Vojta jde velkou část pěšky. Nahoře už začíná fňukat, nedivím se. Tatínka zatím nevolá.

Další úsek je “skoro po rovině”, to už Vojtu vezu. Za chvíli už pochrupkuje. Dlouhý je i kopec dolu do Slovinek, ale cesta je mnohem lepší než včera, žádné koryto, ale normální cesta. Jede se dobře. Ve Slovinkách mají dětské hřiště, na kterém strávíme asi dvě hodiny. Já pečují o zhuntované nohy, Vojta se prohání s místními dětmi. 

Zhruba v půl druhé vyrážíme na druhou polovinu naplánované trasy. Je to sice jen 11 km, ale zato pořád do mírného kopce. Vojtu tentokrát vezu. Prvních pět kilometrů je to po asfaltce, dalších 5 km slalom mezi loužemi. Vojta musí s sednout jen dvakrát, když je třeba překonat vachrlatý mostek. Poslední úsek do Poráčského parku už jde Vojta taky pěšky. Jsou tady na zemi kabely, kterými se vede elektřina - to jsem ještě v Evropě neviděla. Jsou u toho občas cedulky, že se na to nesmí šahat...

Park Poráč má krásné hřiště a téměř prázdnou restauraci. Vařené jídlo je na Slovensku velká vzácnost, takže si objednáváme dvě dobroty a těšíme se. Všechno tady stojí dvakrát více než ve vesnici, ale co se dá dělat. Teplé jídlo prostě potřebujeme. Vojta si hraje s hračkami, ale moc se mu nelíbí - nemají tu Hulka ani želví Ninja. Venkovní hřiště je lepší, jen chybějí kámoši. Pár dětí tady sice je, ale jsou tak tlusté, že nedokáží lézt po přelezkách.

Ubytování si tady cení na téměř 80 euro pro nás dva, což je přes limit. Jdeme tedy dalších 1,5km krpál do vesnice. Vojta musí jít pěšky a hodně protestuje. Jakmile však na kopci uvidí kluka, co jezdí na kole, nejraději by jezdil s ním. Promiň, kolo tady pro tebe opravdu nemám.

Vyrážíme do hospody a tak domlouváme postavení stanu za hospodou. Místní mě odrazují od trasy přes hřebeny nízkých Tater - na Chopok prý napadl sníh. No, nemám moc na výběr, ta druhá možnost přes Čierný vah znamená několik úseků, které nejsme schopni během jednoho dne dát. Tak uvidíme, kam se dostaneme.
Používá technologii služby Blogger.